f31670b0-c134-44bf-bf87-e28e7657874e_260_199

همکاری مشترک پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و دانشگاه خلیج فارس در زمینه های علوم دریایی و اقیانوس شناسی

f31670b0-c134-44bf-bf87-e28e7657874e_260_199

دکتر عبدالمجید مصلح، در گفتگو با خبرنگار مانا اظهار داشت: اخیراً تفاهم نامه ای با پژوهشگاه ملی اقیانوسی شناسی و علوم جوی به امضا رسانده ایم که بر اساس آن همکاری های علمی دانشگاه خلیج فارس با این پژوهشگاه بیش از پیش افزایش خواهد یافت.
این مقام علمی مسئول در استان بوشهر با بیان اینکه این تفاهم نامه به مدت چهار سال اعتبار خواهد داشت گفت: پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و دانشگاه خلیج فارس دو موسسه بزرگ فعال در امور پژوهشی مرتبط با دریا محسوب می شوند که همکاریهای این دو موسسه می تواند نقش موثری درراستای پیشبرد اهداف توسعه ای کشور با محوریت دریا داشته باشد.
وی اذعان داشت: همچنین این دو موسسه در حوزه های مشترک بسیار زیادی فعالیت دارند که می توانند این امور مشترک را در کنار یکدیگر به انجام رسانند و نتایج بهتری را نیز کسب کنند.
دکتر مصلح به راه اندازی پژوهشکده اقیانوسی شناسی توسط این پژوهشگاه در بوشهر اشاره کرد و گفت: هم اکنون مرکز تحقیقات پژوهشگاه اقیانوس شناسی در بوشهر فعال است اما قصد دارند یک پژوهشکده اقیانوس شناسی در بوشهر با هدف انجام فعالیت های گسترده تر احداث کنند.
وی در ادامه گفت: به منظور راه اندازی این پژوهشکده، دانشگاه خلیج فارس بوشهر نهایت همکاری را با پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی دارد.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر اذعان داشت: به منظور انجام هماهنگی های لازم در استان برای اخذ زمین و صدور مجوزات لازم جهت ساخت پژوهشکده، اقدامات لازم از سوی دانشگاه خلیج فارس صورت گرفته و جلسات متعددی برای مسئولان استانی برگزار شده است.
دکتر مصلح همچنین در ادامه سخنان خود به انجام همکاری های مشترک با پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی در زمینه پروژه های فناوری مشترک، مبادله دانشجو واساتید و نیز همکاریهای بین المللی با دانشگاه های دریایی سایر کشورهای دنیا اشاره کرد.

به گفته وی، پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در زمینه فعالیت های بین المللی به عنوان نماینده کشور محسوب می شود، لذا می توان با استفاده از حضور این پژوهشگاه در موسسات علمی مرتبط با امور اقیانوسی و دریایی دنیا برای ارتباط بیشتر با دانشگاه های دریایی معتبر دنیا بهره برد.

وی یادآور شد: همچنین همکاری های مشترک در زمینه برگزاری سمینارها، همایش ها و رویدادهای علمی از دیگر مواردی است که در تفاهم نامه اخیر مورد تاکید طرفین قرار گرفته است.
این مقام علمی مسئول در استان بوشهر متذکر شد: بهره گیری مشترک از امکانات آموزشی طرفین نیز در این تفاهم نامه ذکر شده است.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر، انجام طرح های تحقیقاتی مشترک توسط دانشگاه خلیج فارس و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی را از جمله مهمترین موارد ذکر شده در تفاهم نامه به امضا رسیده بین طرفین این دو موسسه علمی عنوان کرد.
دکتر مصلح همچنین از انجام همکاری مشترک این دو موسسه علمی کشور در خصوص انتشارات مقالات و کتب مرتبط با اقیانوس شناسی و علوم دریایی خبر داد.
وی اظهار داشت: بر این اساس طرفین می توانند از امکانات آزمایشگاهی که در اختیار دارند به طور مشترک برای انجام تحقیقات و یا تربیت نیروی متخصص استفاده کنند.
وی در ادامه به ساخت کاوشگر خلیج فارس به عنوان نخستین زیرساخت لازم جهت انجام تحقیقات دریایی به صورت علمی اشاره کرد و گفت: با اتمام ساخت این کاوشگر به طور قطع دانشگاه خلیج فارس از این ظرفیت بزرگ جهت تربیت بهتر دانشجویان از نظر انجام تحقیقات میدانی استفاده خواهد کرد.
رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر اظهار امیدواری کرد: با اجرایی شدن موارد ذکر شده در تفاهم نامه با پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی بتوانیم کمک شایانی به توسعه هر چه بیشتر علوم دریایی و اقیانوسی کشور داشته باشیم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[uniplace_links]