میل بادامک(camshaft)

بادامکها بر روی میل بادامک(camshaft)قرار دارد و پمپ سوخت و سوپاپ دود را به کار میاندازد..بدلیل آنکه بادامکها در هر سیکل موتور تاثیر گذار هستند ، میل بادامک در موتورهای دو زمانه هم سرعت با سرعت موتور است.

این موضوع بسیار حائز  اهمیت است که پمپ سوخت و سوپاپ دود در زمان درستی باید کار کنند بنابراین میل بادامک باید بوسیله میل لنگ  به چرخش دراید.دو روش برای این منظور بکار مرود بوسیله چرخ دنده و یا زنجیر.

chain

زنجیرها کمی سبک ، دارای عرض کم و منعطف پذیر هستند هر چند که در طول کارکرد در اثر خورده شدن اندکی بلند میشوند ، که ازدیاد طول در تایمینگ میل بادامک تاثیر میگذارد.زنجیرها دارای عمر کاری ۱۵ سال هستند.

gear

چرخ دنده ها تا پایان عمر موتور باید کار کنند؛اگر چه چرخ دنده ها سنگین تر و گران قیمت تر  نسبت به زنجیر هستند.اگر چرخ دنده ها تراز بودنشان از بین برود ؛ شوک ناگهانی بوجود خواهد آمد که در نتیجه آن لبه دندانه چرخ دنده شکسته میشود.

cam

میل بادامک در چند قسمت ساخته میشود که هر قسمت یک یا دو سیلندر را شامل میشود.بادامکهای موجود در میل بادامک از فولاد گرما دیده ساخته میشوند که دارای سطح بسیار سختی هستند و محکمی داخلی زیادی دارند.بادامکها با گرما منبسط میشوند و با فشار هیدرولیک یا گرما بر روی میل بادامک نصب میشوند.کوپلینگی که برای متصل کردن قسمتهای میل بادامک استفاده میشود نیز بصورت هیدرولیکی منبسط میشود که اینکار باعث میشود بادامکها قابل تنظیم بوده  و در زمان اظطراری بتوان تعویض کرد.

camshaft

برای نگه داشتن شفت بادامک از یاتاقانهایی استفاده میشود که در بدنه موتور نصب میشود و کل میل بادامک روی آن قرار میگیرد.این یاتاقانها در اکثر موتورها از روغن سیستم برای روغنکاری استفاده میکنند.در موتورهای قدیمی B&W  از پمپ و روغن جداگانه ای برای روغنکاری یاتاقانهای میل بادامک استفاده میشد که دلیل آن احتمال نشتی سوخت از پمپ سوخت به داخل این محوطه بود.

در موتورهایی که از زنجیر استفاده میشود خورده شدن زنجیر باعث افزایش طول آن میشود که نتیجه ان تغییر تایمینگ پمپ سوخت و سوپاپ دود و تاخیر افتادن آن میشود.زمانیکه که به این مرحله رسید تایمینگ باید دوباره تنظیم شود.برای این کار کوپلینگ بین دو قسمت از میل بادامک را با فشار هیدرولیک منبسط میکنند و بعد بادامکها را با استفاده از آچارهای مخصوص میچرخانند.

aux eng.camshaft

کم شفت دیزل ژنراتور
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[uniplace_links]